Skromny budżet na remont łazienki też wystarczy

Niezbędne naprawy, niemodne płytki w kwiatki, czy zapotrzebowanie na dodatkową przestrzeń w związku z powiększeniem rodziny: jest kilka powodów, by wyremontować łazienkę. Wykorzystaj je i spraw sobie własną łazienkę marzeń. Ktoś, kto sam potrafi zakasać rękawy, coś przemalować lub poprawić, ma możliwość nadać nowy wygląd osobistej łazience nawet przy skromnym budżecie. Jeżeli woli się tylko przerobić wystrój albo wymienić wadliwe elementy, także można to niedrogo zrobić, ciut własną pracą majsterkując. Całkowita przebudowa ze zmianami konstrukcyjnymi przeważnie wymaga pomocy specjalisty i ze 100% pewnością więcej kosztuje dużo. Niemniej jednak także w tym przypadku można coś zrobić własnymi siłami i niemało zaoszczędzić, a potem skorzystać z efektów osobistej pracy przez kilka lat.

1. Mały remont łazienki: mały budżet – duży efekt

Nawet przy niskim budżecie można wiele osiągnąć – np. zamalowując nielubiane kafelki farbą do płytek ceramicznych. W tym celu konieczne jest dokładne oczyszczenie, zagruntowanie, pomalowanie, a na koniec uszczelnienie starych płytek – znacznie mniej pracy i brudu niż w przypadku odkuwania i kładzenia nowych. Dobrze zamocowane i nieuszkodzone kafelki można oczyścić i zagruntować, a następnie nakleić na nie nowe i zafugować. Sprawdź, czy stare płytki są dobrze zamocowane, ostukując każdą z nich i nasłuchując, czy nie wydają głuchego odgłosu. W sytuacji gdy tak się dzieje, naklejanie nowych płytek nie jest zalecane.

Brudne, pożółkłe albo nieładne fugi między płytkami mogą znów stać się atrakcyjne dzięki użyciu renowatora do fug – który przy okazji zabezpieczy je przed rozwojem pleśni.

Z kolei brzydkie albo porowate fugi z silikonu muszą być usunięte , a dodatkowo wypełnione nowym silikonem po dokładnym oczyszczeniu i wysuszeniu.

Zarysowania i ślady zużycia w ceramice, emalii i akrylu można usunąć przy użyciu specjalnego zestawu naprawczego. Od papieru ściernego przez masy wypełniające i farby — tutaj jest wszystko, a do każdego materiału można odnaleźć odpowiedni zestaw i ze stuprocentową pewnością szczegółową instrukcję. W ten metodę można przywrócić dawny blask nie tylko wannie, ale też umywalce. Nie pierwszej młodości meble łazienkowe można skonwertować w atrakcyjne i przyszłościowe, używając farby i folii lub przez wstawienie nowych frontów. Do tego adekwatnie zamieszczone źródła światła, nowa zasłona prysznicowa i kolorystycznie dopasowane akcesoria – i łazienka zyska nowy blask.

2. Remont łazienki z wymianą: dobra inspiracja – łatwiejszy wybór

Jeśli trzeba coś wymienić, do wyboru jest wiele różnych odmian, kształtów, rozmiarów i materiałów w różnych cenach. Na start pozwól się zainspirować, przykładowo. w globalnej sieci, a przy okazji dowiesz się, jaki budżet trzeba przygotować. Następnie spróbuj odpowiedzieć na takie pytania, jak: ile osób i o jakich zdolnościach ruchowych będzie korzystać z łazienki – także w przyszłości? Co koniecznie musi się znaleźć w łazience? Jak duża przestrzeń do przechowywania będzie potrzebna i gdzie można ją wygospodarować?

Teraz trzeba podjąć najtrudniejszą decyzję: jaki projekt będzie najbardziej odpowiedni dla nowej łazienki? Klasyczny, nowoczesny czy w stylu wiejskiej rezydencji? To zależy tylko od Ciebie, a jeżeli trudno Ci się zdecydować poradź się znajomych, bądź fachowców. Zaleta odwiedzin na miejscu zakupu nowych przedmiotów: można z uwagą obejrzeć wszystko w rzeczywistych rozmiarach i kolorach, dotknąć wybranych przedmiotów, a nawet przykładowo. poleżeć na próbę w wybranej wannie.

3. Porady dotyczące materiałów, rozmiarów i palety kolorystycznej

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze materiałów:

  • Elementy szklane optycznie poszerzają pomieszczenie – na przykład wydzielenie wyłożonej płytkami przestrzeni prysznicowej przezroczystym szkłem bez oprawy spowoduje, że powierzchnia podłogi będzie się wydawać większa, a całe pomieszczenie bardziej przestronne.
  • Połóż płytki wyłącznie tam, gdzie jest to konieczne. Dawniej kafelkowano całą łazienkę, a na dzień dzisiejszy częściej kładzie się płytki tylko tam, gdzie to konieczne, czyli wokół prysznica, nad umywalką, za toaletą i bidetem, i nieco powyżej wanny. Pozostałe ściany są zwykle tylko malowane farbą wodoodporną. Nadaje to łazience bardziej przytulny charakter. Szczególnie elegancki efekt gwarantuje wykorzystanie takich samych płytek do wyłożenia podłogi i ścian. Wystarcza różny kąt padania światła na podłogę i ściany, żeby zapewnić ich zróżnicowanie – ale zawsze będą do siebie perfekcyjnie pasować. Odmianę zapewni wybranie różnych rozmiarów. Np 61 x 61 cm na podłogę i 30,5 x 61 cm na ściany. Duże płytki nie tylko nadają szlachetny wygląd pomieszczeniu, niemniej jednak też optycznie je powiększają.
  • Pomieszczenie ma możliwość również wyglądać na większe dzięki odpowiedniemu umieszczeniu lustra i wprowadzeniu właściwych akcentów kolorystycznych. Przykładowo zamiast obrazu warto wybrać duże lustro. Będzie ono nie tylko elementem dekoracyjnym, niemniej jednak – po umieszczeniu na największej wolnej ścianie – sprawi, że odbijające się w nim pomieszczenie będzie wydawać się większe. żeby wprowadzić akcenty kolorystyczne, warto użyć jednego koloru do pomalowania jedynie pojedynczych ścian lub ich fragmentów. Umożliwi to uzyskać optyczne wydzielenie poszczególnych wycinków albo ich optyczne wydobycie na pierwszy zamysł (w przypadku jaśniejszej farby) bądź wycofanie (w przypadku ciemniejszej farby).
  • Wiele można również osiągnąć dzięki dobremu oświetleniu. żeby uprzyjemnić sobie codzienne czynności, warto zadbać o dobre oświetlenie całego pomieszczenia. W ten metodę wszędzie będzie miło jasno i żaden grunt nie będzie ginąć w mroku. Z kolei przyjemną atmosferę na wieczorną odprężającą kąpiel zagwarantuje osobne wodoodporne oświetlenie ze ściemniaczem.
  • Różne materiały posiadają różnorakie zalety i wady: i tak na przykład drewno wprowadza ciepłą i piękną atmosferę, ale lepiej nadaje się na meble i akcesoria do łazienki niż na jej podłogę. Dostępny jest na 100% także odporny na wilgoć laminat i parkiet. Ale bardziej odporne są płytki ceramiczne imitujące drewno.

Jeżeli już Twoja łazienka ma swój najlepszy czas już za sobą, nie powinieneś jej w tym samym momencie poddawać generalnemu remontowi — zdarza się, że można niemało osiągnąć dzięki niewielkim modyfikacjom i przy skromnym budżecie.

 

Leave a Reply